Vítejte na Brněnském kulturním rozcestníku

Památky

O D K A Z Y

  • Památky v Brně - Přehled kulturních památek ve městě Brně.

  • Mahenův památník - Byl vybudován jako trvalá připomínka osobnosti Jiřího Mahena na Mahenově ulici č. 8 v Brně-Masarykově čtvrti, kde první brněnský knihovník, spisovatel a dramatik Jiří Mahen bydlel do své smrti. Ve vilce je půjčovna knih a expozice o jeho životě a díle.

  • Noc kostelů - V letošním roce 2010 se bude Noc kostelů konat v pátek 28. května poprvé v celé České republice. Zapojeno je více než 300 kostelů. Návštěvníci budou mít příležitost nahlédnout do věží, sakristií, kaplí, křížových chodeb, klášterních refektářů i rajských zahrad, nechat se v chrámových prostorách provést slovem, povznést hudbou, inspirovat ve ztišení a modlitbě či potěšit při setkání.

  • Špilberk - Hrad byl založen v první polovině 13. století na vrcholu stejnojmenného kopce. Středověké jádro bylo později přestavováno, přičemž původní sídlo střídalo často majitele. V 18. století se Špilberk proměnil v mohutnou barokní pevnost, která se stala též obávaným vězením. Neblaze proslulé byly především zdejší kazematy. V hradních zdech trpěli francouzští revolcionáři, italští karbonáři, příslušníci hnutí Mladá Itálie, polští povstalci, ale i domácí političtí vězni. Vězení národů bylo místem hrůzy i za druhé světové války. Od roku 1961 je Špilberk ve správě Muzea města Brna a slouží výstavním účelům. Zpřístupněny jsou i bývalé vězeňské kobky a kazematy.

  • Vila Tugendhat - Meziválečná funkcionalistická architektura na našem území bezesporu zanechala stopy. Jedním z nejkrásnějších a doslova dechberoucích důkazů tohoto tvrzení je právě vila Tugendhat. Její význam a krása byly doceněny až v roce 2001, kdy byla tato stavba zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.


Na obsah - Informace - Kontakt - Reklama - Přidat odkaz - Vyhledat
Copyright © 1999 - 2012 Kulturavbrne.cz - Brněnský kulturní rozcestník.
Vytvořil Martin Michal. Všechna práva vyhrazena.